SPDX – ZAWODY JUŻ W TEN WEEKEND

Witam kolegów mineło mi 20 lat od czasu kiedy pierwszy raz startowalem w zawodach SPDX.

W tym roku SPDX ma juz90 lat!

Kilka dni temu trafila do moich rąk przypadkiem książeczka REZULTATY SPDX 2003. Ale to nie wszystko prosze zobaczyc ponizej!

Nasza grupa krótkofalowcow z Ontario i nie tylko sponsorowala te zawody i wielu z nas brało czynny udzial w zawodach SPDX. Ja sam startowalem jako SINGLE OPERATOR SINGLE BAND 10m i w kanadzie zająlem 2gie miejsce. Niezapomniane wrażenia i az nie moge sobie wyobrazic ze tyle sie zmienilo od tamtego czasu. Oryginalne Reguły zawodów byly tlumaczone az na 8 jezykow, w tym Rosyjski i Ukrainski !

Teraz z tego co wyczytalem Rosja i Białoruś nie licza sie w zawodach wieć zostali tylko ukraincy i cala reszta. Mam nadzieje ze wielu z nas wystartuje w zawodach, wszystko jest opisane na stronie PZK tutaj

Propagacja jak 20lat temu jest dobra na pasma 20-10m ( 14-30MHz ) wiec mam nadzieje ze zrobimy troche łączności.

Przed startem w zawodach, wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem. Poniżej, w skrócie wyjaśniono podstawowe zasady.

W zawodach SP DX CONTEST zawodnicy dzielą się na dwie grupy – startujący z terytorium Polski i stacje zagraniczne. Punktowane są wyłącznie łączności przeprowadzone pomiędzy korespondentami należącymi do osobnych grup. Stacje polskie podają raport składający się z RST (zwyczajowo 59 lub 599) oraz jednoliterowego skrótu województwa (B, C, D, F, G, J, K, L, M, O, P, R, S, U, W lub Z). Stacje zagraniczne podają kolejny numer łączności.

Zgodnie z regulaminem zawodów wykorzystywanie sieci typu DX Cluster jest dozwolone w każdej z kategorii. Natomiast nie są dozwolone praktyki typu self-spotting (spoty własnego znaku i prośby o spoty). Informujemy też, że od edycji zawodów w 2017 została wprowadzona mała zmiana w regulaminie – wykreślono zapis ograniczający (do 12) ilość zmian pasma/emisji w ciągu godziny zegarowej.

Jeśli przeprowadziłeś łączność niepasującą do zadeklarowanej kategorii, pozostaw ją w logu – zostanie zaliczona korespondentowi. W przypadku kategorii typu SB, algorytm przypisze Cię do subkategorii pasmowej którą zadeklarowaleś. Dla kategorii TB algorytm nie przyzna punktów za QSO na pasmach (poza trzema zadeklarowanymi).

Po zakończeniu pracy w zawodach, stacje powinny przesłać dziennik w formacie Cabrillo poprzez odnośnik znajdujący się w górnym prawym rogu tej strony. Od 2021 roku logi wysyłane przez e-mail i papierowe nie są przyjmowane! Prosimy o zwrócenie uwagi, że skrócilismy termin zgłaszania logów do 2 tygodni po zawodach (16.04.2023).

Author: GRUPA VE3XPL

You may also like...

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GRUPA VE3XPL
2 years ago

Kopiowane z SPDX KLUB website:
FROM: Ryszard K1CC

Przestudiowałem logi z ostatnich kilka lat w celu wyszukania okienek propagacyjnych w SP DX Contest na 160m i 15m.

Na 160m pierwsze otwarcie jest ok. 0000-0100 UTC i jest dość pewne (po naszym zachodzie słońca). Dalsze okienka pojawiają się sporadycznie aż do 0400 UTC ale są zależne od warunków. Należy ciągle sprawdzać i próbować.

Na Clustrze łatwiej dla mnie sprawdzać, bo jest ciągły strumień spotów SP, gdzie mogę kliknąć i sprawdzić czy odbieram (i czy mnie słychać!?!?). Często słyszę stacje, ale nie daje mi się przebić przez Europejski QRM.

Co do 15m to gorsza sprawa. W ostatnich 3 lat nie było ani jednego QSO miedzy W1 i SP na 15m. Przy gorszych warunkach często idzie to na odbicie przez równik, należy kierować antena na zachodnią Afrykę przy równiku.

Dokładnie kiedy te otwarcia mogą być, jest niepewne, ale stanowczo warto próbować, jak się zbliża u Was zachód słońca.

Może Ci, którzy są aktywni na co dzień mogą zasugerować, jak te otwarcia wyglądają ostatnio na 15m. Jestem QRV przejść na 160m albo 15m z innego pasma na zawołanie.

Życzę wszystkim powodzenia w zawodach i Wesołych Świąt Wielkanocnych!

— Ryszard K1CC

GRUPA VE3XPL
2 years ago

swdadasd

Znak Krótkofalarski
ve3jqj